7 к_н.Т_легенова Г._.



Күн

Өткізу уақыты:

90 мин

Өткізуші: Төлегенова Гүлмира Құмарқановна

7-күн

Сабақтың тақырыбы:

1-сабақ

Оқудағы кедергілерді анықтау. Соның ішінде жас ерекшеліктеріндегі кедергілерді жеңу мақсатында педагогикалық тәсілдерді таңдау және нақтылау

Сабақтың мақсаты:

Мұғалімдер оқуда туындауы мүмкін барлық кедергілерге талдау жасайды және оларды шешу жолдарын ұсынады.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде кедергілерді азайтудың әдістерін әзірлейді

Түйінді идеялар:

Сынып жағдайында оқытудағы кедергілерді білу. Оқушыларды оқудың тиімділігін қалыптастыруға ықпал ететін факторлар.

Уақыты

Тапсырма

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімдердің

іс-әрекеті

Қолданылатын ресурстар

2 мин

Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығулар

 

«Ұқсастықты тап» Қатысушылар

2 мин .ішінде өзін таныстырады және өзіне ұқсас әдеттері мен қызығушылығы бар адамдарды қасына жинайды..Барлығына ортақ бір нәрсе бар адамдар топ құрады.

Топ мүшесін табу үшін:

-Мен сәуір айында тудым

-Менің үйімде мысық пен ит бар.

-Менің екі балам бар…т.б.

ұқсас әдеттері мен қызығушылығы бар адамдар топқа жиналады.

Үлест.мат.111

бет

3 мин

Топқа бөлу

«Ұқсастықты тап» ойыны бойынша ұқсас әдеттері мен қызығушылығы бар адамдар топқа бөлінеді.

Қатысушылар коучтің нұсқауы бойынша топтарға бөлінеді.

3 мин

Топ ережесін құру

Мұғалімдердің топ ережесін құруға ұсыныс жасады.

Топ ережесіне өз ойларын қосады

Постер, фломастер

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Миға шабуыл

1-тапсырма

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақтадан сурет көрсетіледі. Осы суретке қарап ой толғау жасаулары керек

Зейінді қалыптастыруға арналған « Назар » тренингі
Тренингтің мақсаты: Ырықты зейінді дамыту.

Мұғалімдер суретке қарап өз ойларын алдымен жұппен, содан кейін топпен кедергі болатын факторларды анықтайды

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Өткізілу әдісі: Ойын түрінде.

Тренингтің жүргізілуі: Тренингке қатысушыларға бір парақ ақ қағаз бен түрлі-түсті қарандаштар беріледі. Қолдарындағы құралдарды пайдалана отырып:

А).10 үш бұрыштың суретін салатынын бірнеше рет қайталап айтамыз.

Ә). Салатын 3-ші, 7- ші, 9-шы үшбұрышты жіңішке етіп қызыл қарандашпен қосымша тағы екінші сызық түсіретіндігі айтылады.

Б). Жоғарыда айтылған тапсырмаларды енді жазбаша орындауға жаттықтырамыз. Егер . «Не істейміз?» деген сұрақ қойылса өзінің түсінгені бойынша орындай беруді өтінеді.

Мұғалімдерден қандай кедергі кездескендерін сұраймын.

«Кедергі» деген сөзді естігенде сіздердің ойларыңызға бірден не келеді? Кедергі деген не?  Оқытудағы сіз үшін кедергі болатын не? Оқуда балалар қандай кедергілерге тап болады?  Кедергі сөзіне ассоциация құру,оны оқу, салыстыру.

 

 

 

 

Қолдарындағы құралдарды пайдалана отырып тапсырманы орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А-4, фломастер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

3-тапсырма

 

 

Топ өз ойларын айтады.

«Кедергі» сөзіне ассоциация құрады, әр топ өз жұмысын оқиды, топ ортасында талдайды.

 

 

А-4, фломастер

2 мин

Сабақ тақырыбымен танысу

Бүгін біз не жайлы айтамыз деп ойлайсыздар?

 

Мұғаімдер тақырыпты ашады.

 

10 мин

Ой бөлісу

1.Оқушылардың оқуына оң әсер ететін факторлар

2.Оқушылар үшін оқу үдерісін айтарлықтай қиындататын факторларды атап кластер құру

3.оқу және оқыту салалары

3-топ өз ойларын қағазға жазып, оны оқиды, талдайды.

А-4, фломастер

5 мин

Сергіту сәті

«Саябақтағы орындық»(Импровизация-бүкіл сыныпқа арналған тапсырма)Қатысушы саябақтағы жалғыз орындықта отырады.Басқа қатысушылар жарты шеңбер құрып айнала тұрады.Басқалардың міндеті:Орындықтағы адамды орнын босатып беруге көндіру және оған өзднрі сенімді болу.Орындықта отырған адам өзін жайлы сезінеді ,оған қолайлы жағдай тумайынша орнын босатпайды.Көндірушілер өз мақсатына жету үшін әртүрлі рөлдерді қолдана алады.М:полиция,мүгедек адам…

Жаттығуға белсене қатысады.

Үлест.мат.113

бет.

10 мин

Мағынаны ашу

Тақырыпқа байланысты мини-лекция өткізу. Оқытуда кездесетін кедергі түрлерімен таныстыру:

-Әлеуметтік деңгейде кездесетін кедергілер

-Эмоциялық  деңгейде кездесетін кедергілер

-Зияткерлік деңгейде кездесетін кедергілер

 

Слайд бойынша таныстырылым

мен танысады. Үлест.материал

99 беттен оқиды

Интербелсенді тақта.

 

Үлест.мат.99

бет.

10 мин

 

3 топқа осы 3 кедергі туралы беріп, сол кедергілер бойынша мұғалімдердің ойын білуге жұмыс жүргізу.

Кездесетін кедергілер жөнінде топта талқылайды, мысалдармен дәлелдейді.

А-4, фломастер

5 мин

Қортынды

Оқушылардың оқуындағы кедергілерді жеңу жолдары.

Кедергі таныстырылымы:

Қызметтің танымдық саласы

Қызметтің әлеуметтік саласы:

Қызметтің эмоциялық саласы:

 

Ауызша: ой бөлісу

1.Таным және оқу

2.Қызметтің әлеуметтік саласы: қатынас және өзара әрекеттестік

3.Қызметтің эмоциялық саласы: мінез-құлық және әлеуметтік даму

 

5 мин

Рефлексия

«Алақан»

Сол қолын қағазға бастырып,саусақтардың ішіне жазу керек:

Бас бармаққа — не ұнағаны

Сұқ саусаққа — өзіме не алдым

Ортанғы саусаққа — не кедергі болды.

Аты жоқ саусаққа — тағы не білгім келеді?

Шынашаққа — тілек жазу.

Мұғалімдер өз ойларын жазады. Болған соң қайшымен қиып, тақтаға іледі.

 

 

 

 

Күн

Өткізу уақыты:

90 мин

Өткізуші: Төлегенова Гүлмира Құмарқановна

7-күн

Сабақтың тақырыбы:

2-сабақ

Оқушылардың қабілеттері және оқуға жағымды көзқарастары.

Сабақтың мақсаты:

Мұғалімдер оқуда туындауы мүмкін барлық кедергілерге талдау жасайды және оларды шешу жолдарын ұсынады.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде кедергілерді азайтудың әдістерін әзірлейді

Түйінді идеялар:

Оқушыларлың оң көзқарасы мен оң күйі оқу үдерісінің сапасына белгілі бір жағдайда әсер етеді

Уақыты

Сабақ кезеңдері

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімдердің

іс-әрекеті

Қолданылатын ресурстар

2 мин

Психологиялық ахуал туғызу

«Көршінің суреті» тренингі мұғалімдер бір-бірімен танысу және жайлы атмосфера орнату мақсатында жүріледі.

Бір-біріне қарама қарсы отырады. Дәптерлерді жоғары көтеріп, өзінің жұптасына қарап отырып, оның суретін салуға тырысады. Суретті салып бітіргенше, дәптерге қарауға болмайды. Сурет салынған парақтарды қолын қойып, бір-біріне тарту етеді.

Дәптер,фломастер

3 мин

Топқа бөлу

Тыңдалым,айтылым,жазылым деген сөздер арқылы топқа бөлу

Қатысушылар коучтің нұсқауы бойынша топтарға бөлінеді.

Тыңдалым,айтылым,

жазылым деп жазылған сөздер

1 мин

Топ ережесі

Мұғалімдердің топ ережесін еске түсіру ұсынылады.

Топ ережесі қайталап, еске түсіреді.

Топ ережесі

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Миға шабуыл

Мақсаты:  танымдық белсенділігін ояту, зейінін және ес процесін дамыту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Не өзгерді?» ойыны

Тапсырма: Үстелдің үстіне бірнеше зат, не болмаса кішкентай бес ойыншық, кітап, дәптер қойылады. Мұғалімдерге үстелде тұған заттарды есіне сақтау ұсынылады, содан кейін «көзіңді жұм» — деп нұсқау беріледі, осы кезде жүргізуші ойыншықтың біреуін алып тастайды да, қай ойыншықтың жоғалғанын табу ұсынылады.

Осы ойынның басқа нұсқасы: тапсырма заттың орналасуының өзгергенін табу болып табылады. Ойыншыға үстелдегі заттың қандай тәртіппен орналасқанын есінде сақтауы ұсынылады, ал кейін ойынды жүргізуші бірнеше заттың орнын ауыстырады да, не өзгеретінін табуды ұсынады.

Қай заттың жоғалғанын табу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заттың орны ауысады, не өзгергенін табу керек.

Әр түрлі заттар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

Бірлескен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі реттеу моделінің үлгісін жасау тапсырылады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі реттеудің моделін жасайды, таныстырады, зерттеу нұсқасымен салыстырады

 

 

 

 

МАН,Үлестірмелі

Материал 117бет

 

 

 

 

 

 

15 мин

Мағынаны ашу

1-тапсырма

«Мұғалімдерді оқудағы кедергілерді жеңуге арналған стратегия» тақырыбында үлестірме тарату. Жұп болып жұмыс істеп отырған мұғалімдерге оқушылардың жоғары нәтижелерге қол жеткізуіне кедергі болатын факторларды анықтау жөнінде жұмыс жүргізу.

Берілген нұсқаулық бойынша жұмыс жүргізеді. Әр топ өздеріне берілген ресурс материалын оқып шығып, кедергілер тізбесімен салыстырады және оның нәтижесімен танысады, түйінді идеяларды жазып, басқа топпен ой бөліседі

Нұсқаулық

25мин

2-тапсырма

Жоғарғы белсенділікті талап ететін жаттығулар

Кедергілерді жеңіп,сапаға жету жолдары

Біліктілік:

1. Ақпараттық қажеттілікті сезіну.

2. Көздеген мақсатқа жетуде әдіс-тәсілдердің бір-бірімен сай келуі.

3. Іздеу

4. Бейімделу

5. Ынтымақтастықта болу

6. Жұмысқа ниеттілік

7. Білім сапасын арттырудағы тұлғалар қызметі:

8. Жобалық қызмет

Кездесетін кедергілерді жеңу жолдарын топта талқылайды.

 

 Мұғалімдер топта талқылап болған соң, кағазына жеңу жолдарын түсіреді.

 

 

Ватман, маркер, түрлі-түсті қағаздар

4 мин

Сергіту сәті.Мнемоника әдісі бойынша жадыныдамытуға арналған.Әрбір сөзі есіңізде сақтағыңыз келген сөздің алғашқы әрпінен басталатын тіркес немесе сөйлемді орналастыру.М:Кемпірқосақ түстерін есте сақтау үшін:Қызыл,қызылсары,сары, жасыл,көгілдір,көк,күлгін—Қалам қолымда.Сағындым жазды.Көктемде күн күлімдейді.

15 мин

АҚШ-та жүргізілген профессор Дэвектің зерттеуі: Оқушылардың табандылығын дамыту

Мини-лексия

АҚШ-та жүргізілген профессор Дэвектің зерттеуі туралы айту

Оқушылардың табандылығын дамыту туралы Дэвектің зертеуін оқиды, талдауды, сауалнамаға жауап береді

Дайын жазылған мәтін

5 мин

Рефлексия

«Мен үшін бүгін .. құнды болды, себебі …»

Мұғалімдер өз шешімдерін жазып, рефлекция нысанына іледі

 

 

 

 

 

 

 

Write a Reply or Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *